خانه / وقایع یومیه / روز دانشجو مبارک

روز دانشجو مبارک

     امسال روز دانشجو مصادف بود با آغاز ماه محرم الحرام. ماهی که حسین بن علی در سال ۶۱ قمری قانون آزادگی را با خون هفتاد و دو تن امضا کرد. ۱۶ آذر ۱۳۳۲ روز افتخار آفرینی دانش آموزان این مکتب یعنی احمد، مهدی و مصطفی بود. روزی که این سه تن و تمامی دانشجویان آزادی خواه این روز را با خون و فریاد خویش به اسم روز دانشجو ثبت کردند.

     با گذشت ۵۷ سال از آن واقعه هنوز روز ۱۶ آذر تداعی گر استبداد حکومت آن زمان است. حکومتی که دانشجویانش را برای خوش آمد گویی بر نایب ریاست جمهوری وقت آمریکا قربانی می کند. بدون هیچ توجهی که هنوز خون دانشجویان بر روی زمین است دکترای افتخاری حقوق را بر نیکسون امریکایی اعطا کرد. آری این بود آغاز سر نگونی حکومت ظلم. همان که پیامبر خدا حضرت محمد صلی الله علیه و آله فرموده بود: «الملک یبقی مع الکفر و لا یبقی مع الظلم»(۱) و این چنین نیز شد، بدانید که تاریخ نیز تکرار خواهد شد.

     روز دانشجو قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، روزی بود که دانشجویان فریاد انزجار خود را نسبت به حکومت استبدادی پهلوی سر می دادند. بعد از انقلاب اسلامی این روز به روز  مبارزه دانشجویان با استکبار جهانی تغییر یافت. ولی چند سالیست که از مبارزه با استکبار دست کشیده شده و به بازی شطرنج میان سران احزاب تبدیل شده است.

     از آغاز در ایران دانشگاه محل یارگیری احذاب مختلف بوده و است. چیزی که باعث تاسف است، دانشجوی ایرانی حتی خود را به زور در این بازی سیاسی شرکت می دهد و تن به یکی از احزاب می دهد. این نه تنها مبارزه با استکبار جهانی نیست، بلکه به استکبار جهانی نیز دامن خواهد زد.

     دانشجویان عزیز بیایید روز دانشجو را آن چنان که مستحقش است بر گزار کنیم.

             به امید ایرانی آباد.

                     روز دانشجو مبارک.

 

———————————————–

  •            حضرت آیت الله آقای حاج میرزا ابولحسن شعرانی، نثر طوبی، ج ۲، انتشارات کتابفروشی اسلامیه، ۱۳۹۶ هجری قمری، ص ۱۲۴٫

حتما ببینید

تسلیت

زندگی در گذر ثانیه ها جاودان ساختن نیکی هاست مرگ آغاز دگر زیستن است جناب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *