خانه / مصاحبه ها / وام های دانشجویی در گفتگویی با مدیر دفتر خدمات دانشجویی …

وام های دانشجویی در گفتگویی با مدیر دفتر خدمات دانشجویی …

گفتگویی با آقای نیک کار مدیر” دفتر خدمات دانشجویی “

لطفا در مورد وام هایی که در دفتر خدمات دانشجویی ارائه میشود  ونحوه ی بازپرداخت آنها توضیحاتی را ارائه بفرمایید؟

در دفتر خدمات دانشجویی دو نوع وام ارائه میشود :

وام صندوق قرض الحسنه ی دانشگاه و وام شهریه

مبلغ وام صندوق قرض الحسنه ی دانشگاه برای  ازدواج ۳۰۰ هزار تومان و برای موارد دیگر به عنوان وام اضطراری ۲۰۰ هزار تومان و برای درمان تا سقف۴۰۰ هزار تومان با ارائه ی گواهی می باشد .از محل برگشت اقساط ، تقریبا سالی ۲۵ ملیون تومان می توانیم به دانشجویان پرداخت کنیم . باز پرداخت وام ها در ۲۰ قسط است که یک ماه بعد از دریافت وام ، اقساط وام شروع میشود .

وام دوم ، وام شهریه است . وام شهریه وامی است که صندوق رفاه وزارت علوم آنرا به دانشجویان شهریه پرداز پرداخت میکند . بودجه ی این وام توسط صندوق رفاه به دانشگاه اعلام میشود . حداکثر مبلغ  قابل پرداخت برای دوران کارشناسی ، یک میلیون و دویست هزار تومان می باشد که طی شش ترم به ازای هر ترم دویست هزار تومان پرداخت میگردد . حداکثر این وام برای دوره ی کارشناسی ارشد مبلغ یک میلیون و هشتصد هزار تومان طی سه ترم و هر ترم شش صد هزار تومان  و برای دکتری چهار میلیون تومان طی چهار ترم و هر ترم یک میلیون تومان میباشد . باز پرداخت بدین شکل است که نه ماه پس از تاریخ فارغ التحصیلی در شست قسط باید پرداخت شود . یعنی موقعی که دانشجو میخواهد با دانشگاه تسویه حساب کند ، ۱۰ درصد وامش را به حساب صندوق رفاه واریز میکند ، باقی مانده ی وام به اضافه ی کارمزدهای که به وامش تعلق میگرد ، در شست قسط تقسیط می شود و دفترچه به دانشجو داده میشود  و در بانک تجارت ماه به ماه قسطهایشان را پرداخت میکنند .

نحوه ی تخصیص بودجه بدین شکل است که صندوق رفاه وزارت علوم به سی درصد از دانشجویان شهریه پرداز هر مرکز اعتبار میدهد . تعداد متقاضیانی که در دانشگاه ما وجود دارد حدود پنجاه و هشت درصد است . بعضی از دانشگاه ها آمده اند بر اساس افرادی که نیاز دارند ، این وام را اولویت بندی کرده اند ، ولی ما دیدیم این اولویت بندی ، اولیت بندی نسبی است ، چرا که ما نمی توانیم دقیقا وضعیت مالی متقاضی وام را به دست بیاوریم  تا متوجه بشویم چه کسی احتیاج دارد و چه کسی احتیاج ندارد ؛ به همین علت مبنا را بر این گذاشتیم که هر کسی که می آید و این وام را در خواست میکند ، قطعا احتیاج دارد . لذا آمدیم و سقف وام را تغییر دادیم . یعنی برای دوره کارشناسی وام را هشتصد هزار تومان طی چهار ترم و برای دوره کارشناسی ارشد یک میلیون و دویست هزار تومان طی دو ترم و برای دکتری سه میلیون تومان در سه ترم پرداخت میکنیم . اگر بودجه اضافه بیاید و متقاضی نداشته باشیم ، امکان افزایش سقف وام وجود دارد. از طرف دیگر یک مبنای دومی نیز گذاشتیم که به دانشجویان کارشناسی ارشد در ترم اول و دوم وام ندادیم ، به آنها ترم سوم و چهارم وام میدهیم . به دانشجویان کارشناسی نیز از ترم سوم به بعد وام میدهیم . البته با توجه به تخصیص بودجه و رعایت کردن اولویت بندی ها ، امکان وام دادن به ورودی های ترم های پایین تر نیز وجود دارد . زمان تخصیص بودجه هم از طرف صندوق رفاه ، دی یا بهمن ماه است که این بودجه را برای ترم یک تخصیص میدهند  و اسفند یا فرودین ماه هم برای ترم دوم هر سال . درهر صورت ما در مهر ماه اطلاعیه میزنیم و ثبت نام کلی برای متقاضیان وام را انجام میدهیم .

خدمات دیگری که در این دفتر انجام میشود ، بحث تقسیط شهریه برای دانشجویان دوره کارشناسی ارشد و دکتری است . این تقسیط بدین گونه است که دانشجوی کارشناسی ارشد و دکتری ما ، شهریه ی ثابت ترم اول خود را پرداخت میکند  و ما بقی شهریه را به صورت قسطی هر ماه به دانشگاه پرداخت میکند . کارشناسی ارشد حداکثر در سی قسط ، تقسیط میشود که شهریه ثابت ترم اول کم میشود و بقیه شهریه در سی ماه باید پرداخت شود و دوره دکتری نیز شهریه ثابت ترم اول کسر میشود و ما بقی در چهل و هشت ماه تقسیط میشود . در حقیقت این یک نوع وامی است که به صورت غیر مستقیم در اختیار دانشجو قرار داده میشود .

آیا برای دریافت وام تشریفات خاصی از قبیل ضامن و چک بانکی وجود دارد ؟

برای وام صندوق قرض الحسنه ی دانشگاه ، یک دانشجو از دانشجویان دانشگاه برای ضمانت کافی است . اما برای وام صندوق رفاه وزارت علوم ، ضامن باید کارمند باشد ؛ کارمند رسمی یا پیمانی یا بازنشته که باید برگه ضمانت در دفتر اسناد ، محضری بشود و برای تقسیط شهریه کارشناسی نیز یک ضامن چک دار معتبر که حساب بانکی اش به تایید بانک هم رسیده باشد لازم است . برای دکتری هم بحث است که یک ضامن چک دار کفایت میکند یا دو نفر باید باشند که قرار است در هیئت مدیره ی صندوق بررسی شود و نتیجه اعلام شود .

آیا تسهیلاتی برای خوابگاه ها گذاشته شده است ؟

شهریه ی خوابگاه که باید در هر ترم تسویه بشود . دانشجویی که توانایی پرداخت را دارد ، اول ترم شهریه را به حساب واریز میکند اما آن کسی که  توانایی پرداخت را ندارد تا آخر ترم باید در سه قسط شهریه را به حساب واریز کند . معمولا تا انتخاب واحد ترم بعد نیز با دانشجویان در زمینه ی بازپرداخت همکاری میکنیم .

حتما ببینید

بررسی عوامل موثر در انتخاب رشته در گفتگویی با خانم دکتر میترا ضرابی …

گفتگویی با خانم دکتر میترا ضرابی بررسی عوامل موثر در انتخاب رشته جهت ادامه تحصیل …

۳ نظرات

  1. ممنون از اطلاعات رسانیتون .خیلی عالی بود

  2. چه قدر سایت زیبا شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.